Kayıt ol
Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.Moblobi.com

Sosyal medya: @Moblobi

Gelişen teknolojisi sağlık alanındaki teknolojik gelişmelerimiz bazen endişelenmelerine rağmen umut vermektedir. Kullandığımız cihazlar hızla gelişirken; Cihazların yeni özellikleri, sağlık alanında birçok tanı ve tedaviyi açmaktadır.

Akıllı telefonunuz göz hastalığınızı nasıl tespit edecek?

Yapay zeka içeren uygulamalar telefonlarımızda yer almaya başladı. Bu uygulamalar şimdi insan sağlığını izlemek için kullanılacaktır. Yapay zeka içeren bir uygulama sayesinde göz hastalıkları akıllı telefonunuzdan teşhis edilebilir.

Uygulama çok basit bir yöntemle çalışıyor gibi görünse de, arka planda karışık bir yapay zeka var. Uygulamada yer alan yapay zeka algoritması öğrenerek gelişir. Beşik adı verilen bu uygulama, göz hastalıklarının erken teşhisini sağlar. İnsanların telefonlarından doktora gitmeden önce ön tanı koymalarını sağlar. Böylece herhangi bir göz hastalığınız olup olmadığını tespit edebilir; veya mevcut göz hastalığınızın durumunu izleyebilirsiniz. Uygulamayı kullanmak da oldukça basit. Akıllı telefonunuzla çektiğiniz fotoğraflarla göz hastalığının teşhisi yapılabilir.

Beşik uygulaması, çektiğiniz fotoğraflarda beyaz göz olarak bilinen rahatsızlığı arıyor. Bunun bulgularını bulduğunda hemen tespit eder. Daha sonra sizinle hangi beyaz göz yansımasının göz hastalığının nedeni olduğunu paylaşır.

Uygulama doktorlardan önce bir ön tanı koyacaktır!

Uygulama hem Android hem de iOS cihazlar için kullanılabilir. Ancak, testlerin halen yapıldığını varsayalım. Testler 40 çocuktan oluşan bir grupta gerçekleştirildi. Söz konusu çocukların 50 binden fazla fotoğrafı başvuruya yüklendi. Uygulamanın yapay zeka algoritması bu fotoğrafları inceledi ve 16 vaka tespit etti. Dahası, ilginç olan şey, doktorun teşhisinden yaklaşık bir yıl önce yaptığıdır.

Söz konusu başvurunun testleri devam etmektedir. Testler tamamlandığında ve uygulama insanlar tarafından kullanılmaya başlandığında, birçok göz hastalığının erken teşhisi sağlanacaktır. Sağlık ve alanındaki gelişmeler teknoloji haberleri bize gelecek için umut veriyor. Bu tür yeniliklerin çoğalmasını ve teknolojinin insan yararına kullanımını görmekten heyecan duyuyoruz.

Please follow and like us:
error

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.