Kayıt ol
Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.Dijital platformların ve hizmetlerin küresel ekonomideki payı gün geçtikçe artarken, dünyadaki birçok ülke vergi, güvenlik gibi konularda ilgili servis sağlayıcılarla çelişiyor , özgürlük ve içerik. Asıl amacı kar etmek olan şirketler ülke idareleriyle karşı karşıya kalabilirler.

Milyonlarca kullanıcı ve bazı ülkelerin milli gelirini aşan piyasa değerleri ile küresel ekonomik güç olan Google, Apple, Facebook, Netflix, Twitter gibi dünyanın en büyük BigTech şirketleri; Milyonlarca kullanıcıdan elde edilen büyük verilerle & # 39; çevrimiçi aktiviteler, toplumun davranış kalıplarını ve algılarını yönlendirme becerisine sahip olabilirler.

Sosyal medya siteleri kullandıkları algoritmalarla kullanıcılar üzerinde de etkili olabilir. The Atlantic sitesindeki habere göre, 2012 yılında, 2012 yılında 700 bin Facebook kullanıcısı bazı kullanıcılara sadece olumlu ve olumsuz mesajlar gösteriyor. Deneyin sonuçlarına göre, kullanıcılar pozitif gönderileri pozitif gönderilerle aynı şekilde paylaşırlar; negatif gönderilerle karşılaştıklarında, aynı şekilde daha fazla negatif gönderi paylaştıkları ortaya çıktı.

Türkiye'deki aboneliklerden 53 milyon dolar gelir

ABD merkezli çevrimiçi medya hizmetleri sağlayıcısı Netflix ve son içerik dünyası Türkiye'de gündem olmaya devam ediyor. Sosyal medya platformlarının aksine, Netflix, üretimlerinin içeriğinin yerel yetkililer tarafından denetlenmesi ve vergilendirilmesi ile ilgili sorunları gündeme getiriyor.

geçen yıl sonu itibariyle Netflix'in Türkiye'de 1,5 milyon aktif abonesi var. İngiltere merkezli Compareitech şirketi tarafından derlenen verilere göre, Netflix'in bu ülke sıralamasında daha fazla ücretli abone olan Türkiye, 23 ülkeden 18. Listenin ilk üçü 61 milyon abone ile ABD, 15 milyon ile Brezilya ve 13 milyon ile İngiltere'dir.

Compareitech Netflix, bu yılın ilk çeyreğinde Türkiye'deki 53 milyon $ 'lık abonelikten elde edilen tahminlere göre, ikinci çeyrekte 56 milyon $' ın üzerinde kazanç elde etti.

Netflix'in 23 ülkedeki abonelerinden derlenen bilgilere göre, şirket yılın ikinci çeyreğinde bu ülkelerdeki abonelerden 5.6 milyar dolar gelir elde etti.

Netflix'in gelirinin yüzde 52,7'si uluslararası yayın hizmetlerinden geliyor

ABD analitik firması Investopedia'nın verilerine göre Netflix'in gelirlerinin% 53'ü uluslararası yayın,% 46'sı ABD içi yayın ve% 1'i diğer kaynaklardan oluşuyor.

Netflix geçen yıl 20,2 milyar dolar gelir elde ederken, abonelikler de dahil olmak üzere uluslararası yayın hizmeti gelirleri 10,6 milyar doları aştı.

Twitter gelirinin yüzde 86,5'i reklamdan geliyor

Sosyal paylaşım sitelerinin gelir kaynakları platformun yapısına göre şekillenmektedir. Twitter, 2019'da 3,5 milyar dolar gelir elde etti. Reklam gelirleri, Twitter'ın gelir kaynaklarının yüzde 86,5'i ve yüzde 13,5'i veri lisansları ve diğer unsurlardı.

Sponsorlu twitter ve hesaplar gibi çeşitli reklam hizmetleri aracılığıyla yaklaşık 3 milyar dolar gelir elde eden platform, şirketlere ve geliştiricilere gerçek zamanlı veri kullanımı için abonelik satışlarını içeren veri lisanslarından 0,5 milyar dolar sağladı.

Twitter yıllar içinde gelirini artırmış olsa da, platformda nefret söylemini ve sahte hesaplar yoluyla çeşitli amaçlara yönelik girişimleri önlemek için etkili bir güvenlik sistemi geliştiremedi.

Her ne kadar platform periyodik olarak siyasi amaçlara hizmet eden, bazı ülkelerin hükümetleriyle ilgili olduğunu açıkladığı çok sayıda hesabı kapatsa da, uzmanlar bu yöntemin etkili bir çözüm olmadığını savunuyorlar.

Facebook'un geliri 70 milyar doları aştı

ABD merkezli sosyal medya devlerinden biri olan Facebook geçen yıl 70.7 milyar dolar gelir elde ederken, gelirlerinin neredeyse tamamı (yüzde 98.5) reklamcılık hizmetlerinden oluşuyordu.

Sosyal paylaşım sitesi Facebook, fotoğraf ve video paylaşım uygulaması Instagram, mesajlaşma uygulamaları Messenger ve WhatsApp'ı içeren şirketin reklam satışları ana gelir kaynağını oluşturmaktadır.

Şirket yapay zeka ve kripto para gibi alanlara büyük yatırımlar yapıyor. Şirket tarafından kripto para teknolojisi için geliştirilen Libra adlı kripto para birimi, uluslararası kuruluşlardan ve ülkelerden gelen kontrol ve tekelleşme ile ilgili çekince eleştirildi.

Reklam hizmetlerinin siyasi ve ticari olarak kötüye kullanılması nedeniyle sıkça öne çıkan Facebook, 70.7 milyar dolar ile sosyal medya platformları arasında en yüksek gelire sahip şirket oldu.

Dünya nüfusunun yarısı sosyal medya kullanıcısı

İngiltere merkezli We Are Social sitesinde yayınlanan "Digital 2020" raporuna göre, dünya nüfusunun 7,8 milyara ulaşan 5 milyar 190 milyonu cep telefonu kullanıcıları, 4 milyar 540 milyon internet kullanıcısı ve 3 milyar 800 milyon aktif sosyal medya kullanıcıları.

Facebook, 2 milyar 449 milyon ile aylık aktif kullanıcılar açısından birinci sırada yer alıyor. Facebook'u 2 milyar kullanıcılı Youtube, 1.6 milyar kullanıcılı WhatsApp, 1.3 milyar kullanıcılı Facebook Messenger, 1.15 kullanıcılı WeChat, 1 milyar kullanıcılı Instagram ve 800 milyon kullanıcılı TikTok takip ediyor.

Kullanıcılar günde ortalama 6 saat 43 dakika harcarken, sosyal medya platformlarında 2 saat 24 dakika harcıyorlar. Türkiye, sosyal medya kullanımında dünya ortalama İnternet kullanıcısı ile 2. saat 51 dakika ve 7 saat 29 dakika arasında yer alıyor.

Sosyal medya siteleri de dünyanın en çok ziyaret edilen siteleri arasındadır. Google ve YouTube ilk iki, Facebook, Wikipedia, Netflix, Amazon gibi popüler siteler Türkiye'de ilk 20'de yer alıyor.

Rapor, internet ortamında Türkçenin yaygınlığını da göstermektedir. İngilizce internette en yaygın kullanılan dil iken, Türkçe Çince'nin 9. sırada yer alıyor. Türkiye, dünyadaki sosyal medya kullanıcılarının yüzde 13'ü ve üstü (81 yaş ve üstü).

Türkiye, işi geliştirmek için sosyal medya araçlarını kullanma ve dünyada yüzde 44'üncü sırada yer alıyor.

Twitter'daki Türkiye ortalamasının

Rapora göre "Dijital 2020" Facebook'un Türkiye'deki 37 milyon kullanıcısı. Bu itibarla Türkiye dünyada 10. sırada. Facebook'un potansiyel olarak dünyada reklam yayınlayabilen yaklaşık 1 milyar 949 milyon kullanıcısı var.

Türkçe 57 milyon Türkçe konuşan kullanıcıyla Facebook'ta 12. sırada. Instagram'ın Türkiye'deki 38 milyon Facebook kullanıcısı çatısı altında çalışmaya devam ederse. Bu nedenle, Türkiye dünyada en çok kullanılan Instagram 'ı 6. ülkede bulundu, ABD'nin zirvesinde 120 milyon kullanıcısı var. Buna göre, 13 yaşın üzerinde Türkiye nüfusu ile karşılaştırıldığında potansiyel nüfusun yüzde 57'si kullanıcı nüfus oranına gönderilen dünyada 5. sırada yer alıyor.

Ayrıca Twitter Türkiye de dünya ortalamasının üzerinde. Dünyada 59 milyon ile Twitter kullanan ABD, ABD zirvesinde 11 milyon 800 bin ile 6. sırada yer alıyor.

Sosyal medya reklamları hızlı büyüyor

Dijitalleşmenin baş döndürücü bir hızla büyümesi ve mobil cihazların kullanımındaki artış, bununla birlikte ticaret ve reklam kanallarında bir değişiklik getirdi.

Araştırmaya göre, geçen yıl mobil cihazlarla ürün satın alanların sayısı dünya nüfusunun yüzde 52'siydi. Dünyadaki e-ticaretin şirketten tüketiciye (B2C) toplam değeri 3,4 trilyon dolara ulaştı.

Dünyada arama motorlarıyla yeni bir ürün bildiklerini söyleyenler yüzde 35 ile birinci sırada yer aldı. Televizyon reklamlarıyla bildiklerini söyleyenler yüzde 34 ile 2. sırada, tavsiye ile bildiklerini söyleyenler 3. sırada ve sosyal medya reklamlarıyla bildiklerini söyleyenler 4. sırada yer alıyor.

Rapora göre, dünyada dijital reklamcılık 2019 yılında 334 milyar dolar harcamışken, bunun yaklaşık 90 milyarı sosyal medya platformları üzerinden yapıldı. 2018 ve 2019 ile karşılaştırıldığında, sosyal medya yüzde 18'lik bir artışla reklamcılık artışlarında en fazla artış gösteren ortam oldu. Özel platform bazında Google, 103.7 milyar dolar, Facebook 67.4 milyar dolar, Alibaba 29.2 milyar dolar ve Amazon'un 14 milyar dolarlık reklam payı ile yer alıyor.

"Sosyal medya siteleri reklamverenlerden yüksek gelir elde ediyor"

İstanbul Medipol Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Doç. Dr. Serhat Yüksel, AA muhabirini değerlendirirken, sosyal medya sitelerinin özellikle son yıllarda insanların hayatının önemli bir parçası haline geldiğini söyledi.

İnsanların önemli bir bölümünün zamanlarının çoğunu bu sitelerde geçirdiğini belirten Yüksel, bazı kişilerin bu siteleri sadece eğlence amaçlı kullanmayı tercih ederken, diğerleri şirketler / ürünler hakkında güncel haberler ve bilgiler almayı tercih ettiğini belirtti.

Yüksel, bazı ülkelerde bankacılık işlemleri gibi önemli konuların sosyal medya siteleri aracılığıyla da yapılabileceğini ve bu durumun söz konusu sosyal medya sitelerinin popülaritesini artırdığını belirtti.

Bu sosyal medya sitelerinin kullanıcılardan herhangi bir ücret almadığına dikkat çeken Yüksel, şöyle devam etti:

"Bu çerçevede akla gelen sorulardan biri sosyal medya sitelerinin gelir kaynaklarıdır. Sosyal medya sitelerinin en önemli gelir kaynağı reklam gelirleridir. Logoları ve kampanyaları görmek mümkündür Bu sitelerdeki birçok farklı şirketin.

Sosyal medya web siteleri, kullanıcılar için ücret alınmaması ve birçok önemli bilgiye hızlı erişim sağlanması gibi birçok avantajı nedeniyle çok sayıda insana hitap etmektedir. Bu durum, müşterilerin tüketicilerine ulaşmaları için çok önemli bir yoldur. Sosyal medya siteleri sayesinde şirketler isimlerine ve kampanyalarına çok sayıda insana ulaşabilirler. Bu, sosyal medya sitelerinin ilgili şirketlerden çok yüksek miktarda reklam ücreti almasına neden olur. "

Yüksel, özgür gibi görünen sosyal medya sitelerinin aslında reklamverenlerden çok yüksek gelir elde ettiğini söyledi.

Sosyal medya sitelerinin yüksek cirolara ulaştığını ve ülke ekonomileri için çok önemli hale geldiğini belirten şirketler, özellikle reklamcılık açısından bu siteleri tercih ettiklerini belirten Yüksel, "Bu sorunlar nedeniyle sosyal medya şirketleri rol oynaması bekleniyor "ifadelerini kullandı.

Please follow and like us:
error

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.