Kayıt ol
Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Yasalar gereği hiçbir şekilde vakıf-dernek…vs bağış yapamayacağına rağmen BAŞKENT Gaz Kızılay’a nasıl 8 milyon Dolar  bağış yapar ?

BaşkentGaz  Kızılaya 8 milyon dolayın 75 bin Doları sende kalsın gerisini Ensar vakfıyla ortaklaşa ABD’de yurt yapımında kullanacaksın diye şart koyar ? Bu bir nevi para aklama işlemi değil midir. ?

Kızılay  sadece kendi amaçları doğrultusunda kullanmak amacıyla şartlı bağış alabilmesine rağmen  bu şartlı bağışı nasıl kabul eder ?                  

 

“Söz konusu bağışa ilişkin ise “Bağışçı şirketin hukuk zemininde New York Manhattan’daki yurt inşaatımız için şartlı bağış yapmasını sindiremeyen çevreler, her gün yeni bir karalama ile sistematik bir şekilde vakfımızı zan altında bırakmaya çalışmaktadır” denildi.”

 

 

Bu bağış BaşkentGaz’dan Kızılay’a,Kızılay’dan Ensar’a,,Ensar’dan ABD’de bulunan  Türken Vakfına nasıl gönderilir ?Sebebine ise ;yurt dışında Fetö ile mücadelede kullanılmak amacıyla denebilir ?

Fetö ile mücadele kapsamında kullanılacaksa Kamuya ait olan ve 42 ülkede faaliyet gösteren  Maarif Vakfına neden bağışlanmaz ?

Başkent Gaz 8 milyon dolar bağışı yaparken vergi kanuna muhalefet etmiştir.Bu usulsüzlükten dolayı devlete 32 milyon dolar  borcu doğar.Bu konu neden çözüme kavuşturulmaz ?

                         

 

Kızılay Genel Başkan Yardımcısı Naci Yorulmaz , Avusturya’da yaşayan ailesinin yanına gitmek için aldığı  1,013 TL değerindeki uçak biletini  neden Kızılay’a ödetir ?

     

 

2018 yılı Kurban bayramında Kızılay kurban  kesim ile ilgili  ihale açıp,6000 adet büyük baş hayvan kesiminde anlaşmış ancak 3218 hayvanın kesildiği ortaya çıkmıştır.Geri kalan hayvan ve/veya parası nerededir ?

 

Misyonu ; “Proaktif bir kurum olarak afetlerde ve olağan dönemde ihtiyaç sahipleri ve korunmasızlara yönelik yardım sağlamak, toplumda yardımlaşmayı geliştirmek, güvenli kan teminini gerçekleştirmek ve zarar görebilirliği azaltmak.”olan;

Vizyonu ; “Türkiye’de ve dünyada, insani yardım hizmetinde model alınan, insanların en zor anlarında yanındaki kuruluş olmak.”olan;

Temel ilkeleriniğ  ;  Uluslararası Federasyon (IFRC), Ulusal Dernekler (Kızılay/Kızılhaç) ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nin (ICRC) görevli ve gönüllülerine yardım çalışmalarındaki faaliyet alanlarını belirleme ve kolaylaştırma konularında yol gösterirken, aynı zamanda Hareketin amacını ve yardımseverlik değerlerini tanıtmak için evrensel bir temel oluşturur.diyerek açıklayan KIZILAY’ın bu konulara net şekilde açıklık getirmesi gerekir.

Aynı şekilde bağış trafiğinin yaşandığı sırada Türken Vakfının,2.5 milyon dolar vererek  ABD’de Muhammed Ali’nin evini ! almasının da mantıklı bir şekilde izah edilebilmesi gerekir.

 

 

 

İOÇ

 

 

Please follow and like us:
error

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.