Kayıt ol
Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Ülkemizde son yıllarda Organik tarım ve organik ürünlerden sıkça bahsedilmeye başlandı.Büyük marketlerde tüketiciden gelen talepler neticesinde organik ürün reyonları oluşturulurak ,tüketicinin bu ürünlere kolaylıkla ulaşılması sağlanıyor.

Talebin artmasıyla birlikte yerel üretici ve kooperatifler de organik ürün adı altında üretim ve satış yapmayı hızlandırdı.Bu konuda bilgi veren Tümgiad Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Oben ÇÜRÜK ,

“Organik tarımın ana amacı, bitkilerin, hayvanların, insanların ve toprağın sağlığını ve verimliliğini korumak ve devamlılığını sağlamaktır. Bugün, organik tarım, ekolojik tarım veya biyolojik tarım olarak da isimlendirilen tarım sistemleri aslında aynı şeyi ifade etmektedir. Unutulmamalıdır ki, her organik ürün, doğal (naturel) bir üründür. Ancak, her doğal ürün organik ürün değildir. Organik tarımda ana ilkelerden birisi de, bitkinin değil, toprağın beslenmesidir.Yani, toprağın verimli hale getirilmesi ve bunun korunmasıdır.

“Biz Tümgiad ailesi olarak elimizden geldiğince organik tarımı ,yerli tohum kullanımını ve üreticilerimizi sertifikalı organik ürün çalışmalarına teşvik etmeye çaba gösteriyoruz.Bunun için kooperatiflerle işbirliği halinde çalışmaya başladık.Ancak Ticari işletme statüsünde faaliyet gösteren bir çok kooperatif işin sadece kazanç kısmıyla ilgilenerek gerekli hassasiyetleri göstermemektedir.Birçok kooperatif yönetici ve ortakları  kooperatifçiliğin ne demek olduğunu henüz anlamamış.Sadece kişisel kazanç peşinde koşulması hem tarıma ,hem kooperatiflere zarar vermektedir.” açıklamalarında bulundu.

Please follow and like us:
error

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.