Kayıt ol
Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Kahramanmaraş Girişimci  Kadınlar Derneği’nin sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçen  Kahraman Kadınlar Kooperatifi  18 11 2018  tarihinde kuruldu.

                     

Kahramanmaraş Girişimci kadınlar derneği  ve Kahraman Kadınlar Kooperatifi Başkanı Sayın Kibar DAŞCI ÖZDEMİR ; “Onbir arkadaşımla kurduğum kooperatifin kurucu başkanıyım. Kooperatifin kuruluş  amacı kırsaldaki  kadının emeğini paraya dönüştürecek bir imkan yaratma cabasıydı. Bu pazarı ancak kooperatif kurarak yaratabileceğimizi düşündük. Ne zaman köylere gitsek yaptıkları gıda ürünlerini satamadıklarından dert yanıyorlardı kırsaldaki kadınlar. Yalnız onlardan bizim alışveriş yapmamız bu kadınların emeğinin karşılığını bulması için yetmezdi, çabamız kadınların yoksulluğundan beslenenlerin, fırsatçıların, elinden kurtarmaktı. “diyerek kooperatifin kurulma maksadı hakkında bilgi verdi.

Biber salçası, domates salçası. cips tarhana, çorbalık tarhana, pul biber, elma sirkesi, dolmalık patlıcan, biber, kabak kurusu, üzüm pekmezi ,dut pekmezi, gün pekmezi, domates kurusu, fasulye ,barbunya, ceviz, kuru incir, nane, reyhan, kekik, domates konserve, nohut, bal, vs.  gibi gıda ürünleri üretimi yapan KAHRAMAN KADINLAR KOOPERATİFİ Başkanı Sayın ÖZDEMİR ; “Kalite  denetimi için bir komisyon oluşturduklarını , sağlıklı  ve temiz olmasının yanı sıra  geleneksel yöntemlerle  üretim yaptıklarını ,Satışlarının çoğunluğunu  e-ticaret yoluyla internet üzerinden yaptıklarını “belirtti.

(Kahraman Kadınlar Kooperatifi  hesabı INSTGRAM üzerinden  buradan görebilirsiniz).

Kurucu  üyelerin  canla başla çalıştığı kooperatif, pandemi’den  dolayı  üretim ve satış faalietlerinde istenen verime ulaşamadı. Yerel yönetimlerin gerekli desteği vermediğini belirten Başkan ;”Buna rağmen tüm imkanlardan faydalanmak için elimizden geleni yapıyoruz; Ticaret Bakanlığı’nın projesine başvuru yaptık bekliyoruz.Orman Bölge Müdürlüğü’ne bir proje verdik; arazi temini için bekliyoruz. Kadınların EKONOMİK,SOSYAL,SİYASAL, EĞİTİM ÖZGÜRLÜKLERİ  ANCAK  ÜRETİRLERSE, PARA KAZANİRLARSA MÜMKÜN OLUR DİYE DÜŞÜNÜYORUM. Buyüzden GİRİŞİMCİ KADINLAR DERNEĞİ’Nİ kurdum bu nedenle;  Kadın Platformu’nu kurdum,  KA-DER derneğini kurdum;  40 yıldır kadın mücadelesini yükseltmeye görünür kılmaya çalışıyorum. Kadınlarımızın ürettiği ürünleri satabildiğimizi gören diğer kadınlar da üretmeye çalışıyorlar; bu bakımdan olumlu bir örnek kooperatif, diğer kadınlara da güç veriyor.”açıklamasında bulundu.

 

Kadın kooperatiflerin kuruluş ve işleyişi esnasında karşılaştıkları güçlükler hakkında da ;

“Kurumsal bir yapı oluşturmak için çalışıyoruz fakat bu çok uzun süreli bir gayreti gerektiriyor kuşkusuz.  Kadın kooperatiflerinin bir bankası olmalı, onları finanse etmeli bu süreçte gözlemlediğim. Ayrıca vergi indirimi yapılmalı. Yerel yöneticiler kadınlara üretim ve satış faaliyetleri için yer vermeli,  kira alınmamalı; araç gereç desteği sağlanmalıdır.Tarım İl Müdürlüğü gıda mühendisi, ziraat mühendisi vermelidir.Ticaret odası aidat almamalıdır,  noter şartı da kalkmalıdır. Ticaret Müdürü onayı yeterli olmalıdır. Ziraat Banka’sı uzun vadeli düşük kredi vermelidir. O zaman bakın  bu imkanlarla biz kadınlar nasıl üretim yapıyoruz; katma değer nasıl yaratılıyor,  ülke ekonomisine  katkı sağlıyoruz.”dedi.

 

 

 

http://www.tumgiad.com.tr

Please follow and like us:
error

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.