Kayıt ol
Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Tümgiad  Üretici Kadın Kooperatifleri Güç Birliği olarak ;yurt genelinde faaliyet gösteren üretici kadınlarımızın sorunlarını dinlemek ve bunları ilgili merciilere duyurabilmek için  yeni yazı dizimize başadık.

 

Bugün, Ankara’nın Ayaş köyünde  bir araya gelerek Sayın Zehra VAROL başkanlığında oluşturulan  AYAŞ AKKAYA TARIMSAL KALKINMA KOOPERATİFİ’ndeyiz.

 

                           

                   

 

Kooperatif başkanı Sayın Zehra VAROL konuyla ilgili;

“Öncelikle,Çiftçi kadınlardan kurulan bir kooperatif olarak yaşadığımız sıkıntı, ortakların yaş ortalamasının yüksek olması ve eğitim düzeyinin ilk okul olması sebebi ile teknik anlamda ve kurumsallaşma adına maalesef yetersiz kalıyoruz.2018 yılında AYAŞ AKKAYA TARIMSAL KALKINMA KOOPERATİFİ  adı altında üretime başladık. Ortaklarımız domates yetiştiriciliği desteği dışında fazla katkıda bulunamıyorlar.Dolayısıyla ,Fabrikanın çalışması,üretimi,pazarlaması  ..vs tüm konular sadece bir kişinin omuzlarında kalıyor. benim omuzlarımda.Üretimi her geçen yıl iyileştirmeyi başarsak ta pazarlamada yetersiz kalıyoruz.Pazarlama ve satış sıkıntısını çözemeyince kooperatifler mali sıkıntı yaşamaya başlıyor. Köyde doğup tarımla büyüyen birisi olarak her geçen yıl üretim zor- kazanç imkansızlaşıyor. Emekçi kadınlarımız kırsalda çalışarak fakirleşiyor.Kooperatif başkanı olarak en büyük amacım katma değerli ürünlerle kazanç sağlamak ve yurtdışı pazarına açılmak.Önce köyümün sonra da inşaallah bölgemizin adını duyurmak.Kadınlarımızın emeğinin karşılığını alabilmelerini sağlamak.”

açıklamalarında bulundu.

 

 

http://www.tumgiad.com.tr

Please follow and like us:
error

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.