Kayıt ol
Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.2019'un son aylarında Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan Corona virüsü tüm dünyaya yayılmaya devam ediyor. Dünyanın dört bir yanındaki bilim adamları ve doktorlar virüsü araştırmaya devam ederken, Bill Gates gibi ünlü iş adamları da anti-virüs ilaçları geliştirmeye büyük yatırım yapıyorlar.

Son zamanların en büyük virüs salgınlarından biri olan korona virüsüne ek olarak, dünya çapında bugüne kadar yayılmış birçok büyük virüs salgını yaşanmıştır. Peki, bu salgınlar nelerdi ve dünyayı nasıl etkilediler? Hadi bugüne kadar literatürdeki en büyük virüs salgınları hakkında daha fazla uzatmadan konuşalım.

Antoninus Veba (Galen Veba)

Roma İmparatorluğu'nda MS 165-180 arasında ortaya çıkan salgın, dünyanın ilk büyük salgınlarından biridir ve günde iki bin kişinin ölümüne neden olmaktadır. Doğu seferinden dönen askerlerin salgın salgınının akademisyenler tarafından çiçek hastalığı veya kızamık olduğundan şüpheleniliyordu. Ancak gerçek nedenin bilinmediğini söyleyelim.

Bu salgın, Roma İmparatoru Lucius Verus'un ölmesine neden oldu. İmparatorun yanı sıra Roma'nın toplam nüfusunun% 30'u öldü.

Justinian Veba

[54459002] MS 541'de ortaya çıkan Justinian Veba yaklaşık 25 milyon insanın ölmesine neden oldu. Bilim adamları salgının nedeninin Asya kökenli olduğunu düşünürken, tarihçiler Mısır'dan geldiğini düşünüyorlar. Araştırma, Avrasya bozkırlarında keşfedilen 137 kişinin iskeletinden alınan DNA analizine dayanmaktadır.

'Zenopsylla' adı verilen uçucu bir böcek. farelerin tüylerinde gizlenmiş bir milimetreden daha az 'Pasteurella pestie' midesinde bakteri. Farelerin tüyleri arasında hızla üreyen böcek, insan vücudunun herhangi bir noktasına yayıldı ve bakterileri hızla yaydı. Isırılan insanlar birkaç gün içinde çabucak öldü.

Hastalık normal seyrinde devam ederken, zamanla kendi kendine kayboldu. O dönemin en kalabalık şehirlerinden biri olan Konstantinopolis nüfusunun yüzde 40'ını kaybetti. Salgın nedeniyle işgücü kaybı ve askerler Bizans'ın zayıflamasına ve savunmasız kalmasına neden oldu. Bu, Avrupa tarihinin zaman içinde kökten değişmesine neden oldu.

Kara Veba

1346-1353 yılları arasında meydana gelen Kara Veba salgını nedeniyle 75-200 milyon kişi öldü. Kesin sayı bilinmemekle birlikte, Avrupa nüfusunun salgın yılları arasında yüzde 30 ila 60 oranında azaldığı belirtilmektedir. Salgın, tanrı ve kilise sorunu nedeniyle, din reformu ve rönesansın hayatta başlaması için en önemli nedenlerden biri olarak gösterilmektedir.

Amerika su çiçeği ile tanıştı

15. yüzyılda Avrupalılar yeni dünyayı, Amerika'yı keşfettiler. Bu keşif sonucunda buraya sahip oldukları bakteri ve mikropları getirdiler. Sonuç olarak, Avrupa'nın üçte birinin ölmesine neden olan su çiçeği Amerikan kıtasının yerlilerine bulaştılar. Bu olay sonucunda, Amerika kıtasındaki yerli nüfusun yüzde 90'ı öldü. 19. yüzyılın başlarına kadar iki Amerikan yerlisinden biri Avrupa kaynaklı hastalıklar nedeniyle öldü.

Cocoliztli salgınları

16. 19. yüzyılda ve şimdi Meksika'da Yeni İspanya olarak bilinen yerde, aynı dönemde birkaç farklı hastalığın ortaya çıkması ile ortaya çıkan salgın felakete cocolitzli maymunları deniyor. Bugün yapılan incelemelere göre, Salmonella bakterilerinden kaynaklandığı düşünülen salgınlar 1520 ve 1576 arasında yaklaşık 15 milyon insanı öldürdü.

7 farklı kolera salgını

Bugüne kadar yedi farklı kolera salgını olmasına rağmen, en ölümcül üçüncü salgın oldu. 1852-1860 arasında ortaya çıkan üçüncü salgın içme suyunun kirlenmesinden kaynaklandı. Uzun bir süre, insanlar dışkılarını ve atıklarını içme suyu kaynaklarına dökmenin bir sonucu olarak Hindistan'da ortaya çıktı.

2011 tarihli bir araştırmaya göre, dünyanın en kirli nehirlerinden biri olan Ganj Nehri, 100 mililitrede 1,1 milyar dışkı bakterisi içeriyor. Yani bu oran kullanabileceğimiz en kötü suyun 500 bin katı. Hindular bu nehri kutsal olarak gördüklerinden, burada sürekli yıkanırlar ve kolera olurlar.

19. yüzyılın büyük salgısında kolera Hindistan'dan Afganistan'a, sonra Rusya, Avrupa, Afrika ve son olarak Amerika'ya yayıldı. Kayıtlara göre, sadece Rusya'da 1 milyon insanın ölümüne neden oldu.

Kolera ile enfekte olan her 5 kişiden 1'inde şiddetli ishal görülür. Tedavi edilmezse bu insanların yarısı ölür. Üçüncü salgın ile doktorlar koleranın nedenini buldular ve insanları bilinçlendirdiler.

Üçüncü Veba salgını

Çin'de 1855-1859 arasında başlayan ve daha sonra tüm dünyaya yayılan salgın, sadece Çin ve Hindistan'da 12 milyon insanın ölmesine neden oldu. Üçüncü Veba olarak adlandırıldı çünkü Justinian Veba ve Kara Veba'dan sonra gelen üçüncü veba idi.

Tifüs salgını

Birinci Dünya Savaşı sırasında 1914-1918 yılları arasında Tifüs salgını, Tifüs bakterisi taşıyan bitler nedeniyle Avrupa'ya ve Asya'daki 25 milyon kişiye bulaşmıştır. Salgın nedeniyle Sovyetler Birliği ülkelerinde yaklaşık 3 milyon insan öldü.

İspanyol Gribi

Birinci Dünya Savaşı'ndan sonraki yıllarda 500 milyon kişiye yayılan İspanyol Grip, H1N1 grip virüsü nedeniyle dünya çapında 50 ila 100 milyon kişinin yüksek ateşle ölümüne neden oldu. Bu rakam, birinci ve ikinci dünya savaşlarında ölen insan sayısından çok daha fazladır.

Virüsün en kötü yanı, enfekte olmuş kişinin bağışıklık sistemi ne kadar güçlü olursa, ateşin o kadar yüksek olmasıdır. Tarihin en büyük salgınlarından biri olarak kaydedildi.

Asya Grip

Çin'de 1957'de başlayan grip-4 virüsüne, ördeklerdeki mutasyon ve insanları enfekte etme neden oldu. Yaklaşık 4 milyon insanın hayatını alan virüs, bulunan bir aşı sayesinde durdu. Bir yılda 40 milyon kişi bu aşıyı yaptı.

HIV (AIDS)

20. Yüzyılın ortasında maymunlardan insanlara geçtiği görülen ilk HIV örneği 1959'da Kongo'da ortaya çıktı, tanı ve adı 1980'lerde yapıldı. Son 30 yılda 36 milyon insanı öldüren HIV için kesin tedavi henüz bulunamamıştır. Sadece önlemleri biliyor ve hastalandıktan sonra ömür boyu ilaç kullanmak gerekiyor.

Corona virüsü

2019'un son aylarında ortaya çıkan virüs ilk olarak Çin'in Wuhan kentinde görüldü. Yaklaşık 4 ay içinde tüm dünyaya yayılan virüs bulaşmış insan sayısı artık 116 binden fazla ve ölü sayısı 4 bini aştı. 64.000'den fazla insan iyileşti, tam olarak yayıldığı ve tedavisi henüz bulunamadı.

Please follow and like us:
error

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.