Kayıt ol
Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.Hint Okyanusu'nun tabanındaki olağan dışısismik etkinlikten kaynakladığını belirledi.

"Livescience.com" internet sitesinde yer alan habere göre, Postdam Alman Yer Bilimleri Araştırmalarında sismolog Simone Cesca önderliğindeki araştırma ekibi, kullanın Doğa Geoscience dergisinde yayımladıkları araştırmada, uğultunun Hint Okyanusu dibindeki bir magma rezervuarının neden olduğu sismik organizasyonten kaynaklanmıştır.

Yeni bir su altı yanardağı oluştu

İlk kez Mayıs 2018'te Afrika'nın arasından Madagaskar ile Mozambik arasında yer alan Mayotte Adası yakınlarda aynı anda binlerce anımsatan araştırmacılar, ardından Ekim 2018'den beri, atmosferde yüzünden 40 dakika süre sürebilen gizemli uğultuların neden olduğu atmosferfere yayıldığına azalati çekti.

2019 yılında bir Fransız okyanus araştırma ekibiinin, Mayotte çevresinde okyanus dibinde, 5 kilometre genişliğinde ve tabandan 800 metre yükseklikte yeni bir yanardağın olduğu keşfetme, uğultuların gizeminin çözülmesini sağladı.

Yanardağın okyanus tabanının 32 kilometre altında, 15 kilometre genişliğindeki rezervuardaki magmanın yüzeye çıkmasını sağladığını kaydeden araştırmacılar, volkanik oluşumun bir yıl içinde tamamlandığınız ve bu yoğun sismik faaliyetin uğultuları yapılmış çıkardığını gösterdi.

Please follow and like us:
error

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.