Kayıt ol
Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

 

“Bu çalışmaya yönelik, ormancılık bilim insanları ve bizler, koşulların uygun olmadığını bildirmiştik. Mevsim itibarıyla yeteri kadar yağışın olmadığı dönemde, sırf Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek adına böyle bir kampanyanın yürütülmesinin yanlış olduğunu söylemiştik. Ayrıca dikilen fidanların usulüne uygun ve ehil insanlar tarafından dikilmediği de ortadaydı. Keşke o dönemki iddialarımızda biz yanılmış olsaydık. Birkaç alanda yaptığımız araştırmada yüzde 90’ın üzerinde fidanın öldüğü görülmektedir.

Bu bir cinayettir. Tarım Orman Bakanı ve Orman Genel Müdürlüğü yetkililerini bir kez daha uyarıyoruz. 17 yıldır binlerce hektar orman alanını çokuluslu şirketlere maden sahası olarak peşkeş çektiniz. Bu şirketlerin yarattığı tahribatı değil 11 milyon fidan dikmek, asırlarca uğraşsanız düzeltemezsiniz. ‘Geleceğe Nefes’ diye yutturduğunuz kampanyanın bir maske ve aldatmaca olduğunu bu ülke halkı biliyor. Bu uygulamalar geleceğin nefesi olmak yerine gelecek neslin soluğunu kesmiştir.”22 ocak 2020 tarihindeki Tarım Orman-İş Sendikası Başkanı Şükrü Durmuş’un beyanı bu !

     

 

 

Tarım ve Orman Bakanlığı‘ndan yapılan açıklamada “Dikilen 11 milyonu aşkın fidanın yüzde 95 oranında tutmuş ve sağlıklı bir şekilde gelişmeye devam etmektedir” denildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

Bazı basın yayın kuruluşlarında ve sosyal medyada, 11 Kasım 2019’da gerçekleştirdiğimiz Geleceğe Nefes Seferberliği kapsamında, Türkiye genelinde dikilen 11 milyonu aşkın fidanla ilgili kamuoyunu yanıltıcı içerikte bilgiler paylaşılmaktadır.

Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü koordinasyonunda dikilen fidanlar yine Orman Genel Müdürlüğü ekipleri tarafından izlenmektedir. Bugün itibarı ile dikilen 11 milyonu aşkın fidan yüzde 95 oranında tutmuş ve sağlıklı bir şekilde gelişmeye devam etmektedir.

22 ocak 2020 tarihli Bakanlığın ifadesi de bu !

 

Bu seferberliğe destekte bulunan bir vatandaş olarak soruyoruz.

Dikilen 11 milyon fidanın durumu nedir ?

Verdiği beyanatlarla Sendika mı ,Bakanlık mı kamuoyunu aldatıyor ?

Please follow and like us:
error

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.