Kayıt ol
Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.Erdal KAPLANSEREN

erdal@layka.com.t

Twitter: @ 'de @ Kaplanser

Akıllı telefonlar, hayatı kolaylaştıran özelliklere ve uygulamalara ev sahipliği yaparken ve mobil internet kullanımını çok yüksek olsa da, hasara karşı korumak için tamamen kapatmak mümkün değildir. Federal Radyasyondan Korunma Ofisi'nin en çok yayılan telefonların favori telefon modelleri arasında olduğunu duyurması şu soruyu gündeme getiriyor: Telefonun yaydığı elektromanyetik radyasyonun zararlarına karşı korumak için ne yapılmalı?

SAR'da değerine bakmadan telefon almayın

Belirli bir soğurma oranı anlamına gelen SAR, çoğu kullanıcının göz ardı ettiği ayrıntılardan biridir. Bir akıllı telefon satın almadan önce, ürün kılavuzundaki SAR değerini kontrol ettiğinizden emin olun. Böylece, telefonun yaydığı radyasyona karşı en baştan önlem alabilirsiniz.

Orijinal telefonu kullanın

Telefon üreticileri belirli kriterlere göre üretim yapıyorlar. Sahte üreticiler, tahmin edebileceğiniz gibi, uyulacak kuralları ihlal ediyor. Sahte bir telefon sağlığınızı tehlikeye atacak kadar radyasyon yaydığından, telefonunuzun sahte olup olmadığını belirleyin ve orijinal bir telefon kullanın.

Çağrıları azaltın veya kablolu bir kulaklık kullanın

Bir telefon hücresel bağlantı kurduğunda daha fazla radyasyon yayar. Bu, telefon görüşmeleri yaparken sağlığınızın tehdit edildiği anlamına gelir. Telefon çağrılarını yalnızca acil durum aramalarıyla sınırlandırın. Meşgul temponuz nedeniyle çağrıları azaltamıyorsanız kablolu bir kulaklık kullanın. Telefonu kulağınızdan sadece 5 santimetre uzağa taşımak bile radyasyon maruziyetinizi yüzde 75 azaltacaktır. Radyasyona maruz kalmanızı azaltmak için mesajı alternatif bir iletişim kanalı olarak kullanın.

Kablosuz ve hücresel verileri kapatın

Bir telefon hücresel bağlantı kurduğunda daha fazla radyasyon yayar. Bu nedenle, telefona zarar vermemek için en etkili yol olarak bir internet bağlantısı oluşturmadığınızda Wi-Fi'yi devre dışı bırakmalısınız.

Konum d Özelliği devre dışı bırakın

Bazı mobil uygulamalar veya oyunlar, özelliklerinden dolayı bu konumdan yararlanmaktadır. Bu radyasyon emisyonlarını arttırır. Bu nedenle, pil ömrünü uzatmak ve radyasyona karşı korumak için gerek duymadığınızda konum özelliğini kapatın.

Vücudunuza yakın tutmayın

Telefonu vücudunuzdan uzak tutmayın. Akıllı telefon kullanıcılarının en yaygın hatalarından biri, telefonu cebinde taşımak ve hatta uyurken yastığın altında bırakmaktır. Telefondan radyasyona maruz kalmamak için telefonu olabildiğince uzak tutun. Mesafe için belirli bir standart yoktur; ancak bir kolun uzunluğu için telefonunuzu gövdeden uzak tuttuğunuzdan emin olun. Telefonunuza dikkat ettiğiniz sürenin günde 45 dakikadan fazla olmadığından emin olun.

Çocuklardan uzak tutun

Çocuk kafatası, yetişkinlerden çok daha incedir, bu nedenle cep telefonlarının yaydığı radyasyon çocuklara 10 kat daha zararlıdır. Dijital telefonun içinde doğan çocukları uzak tutmak zor olabilir; bununla birlikte, çocuklarda bellekte bulanıklık, epileptik nöbetler ve kuru göz gibi sorunlar sıklıkla görülür ve bu konuda önlemlerin alınması gerektiğini düşündürür.

Çekim gücü düşükken kullanmayın

Telefon, düşük sinyal alanında iyi bir bağlantı kurmak için daha fazla güç kullanacağından, düşük sinyal alanlarında radyasyon emisyonu daha da artacaktır. Bu nedenle, telefon iyi almıyorsa, bağlı kalmaya çalışmak yerine kapatın.

Please follow and like us:
error

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.