Kayıt ol
Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

(COVİD-19) rağmen Türkiye’nin hububat ithalatında önemli artışlar oldu. Koronavirüs nedeniyle üretici ülkelerin en fazla ihracat kısıtlaması uyguladığı buğday, soya,pirinç başta olmak üzere hububat ürünlerinde Türkiye’nin ithalatı ilk 5 ayda geçen yılın aynı dönemine göre önemli oranda arttı

 

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre bu yılın ilk 5 ayında geçen yılın ilk 5 aylık döneme göre 900 bin ton daha fazla buğday ithalatı yapıldı. Buna karşılık mamul madde karşılığı buğday ihracatı aynı dönemde 1 milyon ton azaldı. Türkiye ilk 5 ayda makarnalık buğday ithalatını geçen yılın aynı dönemine göre ikiye katladı. Daha çok makarnalık buğday daha yüksek fiyatla ithal edildi.

 

Türkiye’ye ithal edilen buğdayın önemli bölümü un olarak ihraç ediliyor. Ancak bu yılın ilk 5 aylık dönemine bakıldığında buğday ithalatındaki artışa rağmen un ihracatı aynı oranda artmadı ve düştü. Türkiye’nin 2019 yılı aylık ortalama un ihracatı 272 bin ton, 2020 yılının ilk 5 ayındaki aylık ortalama ise 236 bin ton.

 

Geçen yıl ilk 5 ayda 129 bin ton arpa ithal eden Türkiye, bu sene aynı dönemde 507 bin ton ithalat yaptı. İthalattaki artışta fiyat düşüşünün etkisi var. 2019 yılı ilk 5 ayında ortalama ithal arpa fiyatı ton başına 242 dolardı, bu yıl aynı dönemde ortalama fiyat 198 dolar oldu.

 

Geçen yıl ilk 5 ayda ton başına ortalama 664 dolardan pirinç ithal edilirken bu yıl aynı dönemde ton başına 76 dolar artışla ortalama fiyat 740 dolar oldu. Buna rağmen pirinç ithalatı arttı.

 

 

 

İOÇ

 

 

Please follow and like us:
error

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.