Kayıt ol
Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.Moblobi.com

Sosyal medya: @Moblobi

DNS'nin genişletilmesi "Etki Alanı Adı Sistemi" olarak bilinir. DNS'nin tanımı basitçe web sitemizi tanımlayan bir sayı kümesidir. Daha anlaşılır hale getirmek için, DNS'in nasıl çalıştığını kısaca açıklayalım: Hepimiz için, çok sayıda sayı yazarak alan çubuğuna tıklamak ve istediğimiz siteye gitmek çok zordur. Bir web sitesini ziyaret etmek neredeyse imkansızdır, özellikle de bu sayıları sürekli hatırlayarak. İnsanların kelimeleri hatırlaması bizim için çok daha kolay. Herhangi bir web sitesine gitmek istiyorsak, alan çubuğuna sitenin adını yazar ve Enter tuşuna basarız. Sahip olduğumuz ifademiz, Enter tuşuna bastığımız zaman bağlı olduğumuz sunucuya gider ve sunucu tarafından çözülür. Daha sonra hangi IP numarasına ait olduğuna yönlendirilir. Bu sayede istediğimiz siteye rakamlarla uğraşmadan rahatlıkla gidebiliyoruz. Bu sistem kısaca Etki Alanı Adı Sistemi veya DNS olarak adlandırılır.

Ülkemizde DNS'de karşılaşılan en yaygın sorun BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) tarafından belirli bir IP numarasının yasaklanmasıdır. Bunun bir çözümü olarak, IP numarasının yasaklandığı sunucuyu değiştirmek gerekir. Daha açık olmak gerekirse; Servis sağlayıcınızı veya size sağladığı sunucuyu değiştirmeniz gerekir.

VPN nedir? Nasıl Çalışır

VPN'in genişletilmesi "Sanal Özel Ağ" olarak bilinir. Genellikle engellenen sitelere ulaşmak için kullanılan bir sistemdir. Ancak DNS ile temel fark, bu yasaklı sitenin ülke çapında yasaklanmasıdır. VPN sistemi, yasaklanan siteye diğer ülkelerin IP numaralarını kullanarak girer. Bu şekilde ülkenin engellerinden kurtulur.

Bir VPN kullandığınızda, bu hizmeti sunan sağlayıcının ziyaret ettiğiniz bilgileri kaydetip kaydetmediğinden emin olamazsınız. Bu nedenle, VPN aracılığıyla ziyaret ettiğiniz siteler birçok kişi tarafından izlenebilir ve verileriniz toplanabilir ve hatta kendi amaçları için kullanılabilir. Olası olmasa da, bazı virüs ve siber saldırılara da maruz kalabilirsiniz. Ayrıca, bir yönlendirme işlemi olduğundan, kredi kartı, banka hesabı, e-posta gibi bilgileriniz çalınabilir. Bu nedenle çok dikkatli olmalısınız.

Genel inanışın aksine, bir VPN kullandığınızda, internet hızınız fazla düşmeyecektir. Bu hizmet çoğunlukla ücretsizdir; ancak daha hızlı ödeme teklif edenler de var.

Please follow and like us:
error

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.