Kayıt ol
Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.ASELSAN tarafından tasarlanan, üretilen ve test edilen yüksek teknoloji ürünü "kompozit radar emici yapı ürünleri" Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında Type-214 Reis sınıfı denizaltılarının periskoplarında yer alıyor.

Türkiye teknoloji merkezi ASELSAN Ar-Ge, çeşitli radar emici malzeme ve radar emici yapıların türlerini ortaya çıkarmaktadır; Kara, deniz, denizaltı ve süpersonik hava platformlarının çevresel gereksinimlerini karşılamak için geliştirir ve bir ürüne dönüştürür.

Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında Tip-214 Reis sınıfı denizaltıların kaplanmasında ASELSAN'ın kompozit radar emici yapı ürünleri kullanılacaktır. Ürünler periskoplarla kaplanmadan önce, Alman tersanesi tkMS, Alman periskop üreticisi Hensoldt Optronics ve Başkanlık Savunma Sanayii (SSB) ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı personeli ile fabrika kabul testleri yapıldı. Testlerde ASELSAN'ın düşük görünürlük teknolojili kompozit radar emici yapısının performansı onaylandı.

Denizaltıların "gözleri" olarak tanımlanan periskoplar, denizaltıların hedefe görünmeden güvenli mesafelerden çalışmasını sağlar. Periskopların, görüntü almak için yüzeye geldiklerinde düşman tarafından görünmemesi çok önemlidir. Periskoplar, radar emici yapı ürünleri tarafından fark edilmez.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin düşman radarlar tarafından yakalanmadan görevlerini yerine getirmesini sağlayan, dünyadaki gelişmiş ordularda kritik bir güç çarpanı olan ve ülkelerin kontrol ettiği ulusal hazine statüsünde stratejik öneme sahip düşük görünürlük teknolojileri hükümetler ve diğer ülkelerle paylaşmazlar. Bu nedenle, düşük görünürlük teknolojisi veya yurt dışından nitelikli düşük görünürlüklü ürünler sağlamak mümkün değildir.

Bu bağlamda, ASELSAN, 2003 yılından bu yana, Türk Silahlı Kuvvetlerinin kara, hava ve deniz unsurlarında düşük görünürlük teknolojilerinin ulusal yetenekleri ve teknoloji geliştirme misyonunun gerektirdiği şekilde konuşlandırılması konusunda kapsamlı Ar-Ge faaliyetleri yürütmektedir.

Bu yolla ASELSAN bünyesinde radar emici malzeme ve radar emici yapı geliştirme sürecine sahip platformların radar kesitinin azaltılmasında teknolojik bilgi, nitelikli ürün yelpazesi ve altyapıları kazanılmıştır.

Please follow and like us:
error

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.